Ülker Çocuklar İçin Futbol

İngiltere’de futbolun yöneticileri, kaybeden takımların yaşadığı hayal kırıklıklarını engellemek için alt yaş grubu takımlarının oynadığı maçlara ait sonuçların gazetelerde yayımlanmasını yasakladı.

Federasyon, İngiltere genelindeki tüm gazetelerden çocukların oynadığı maçları sonuç odaklı değil, oyun odaklı yazmalarını talep etti. Bu, tüm gazeteleri, kulüp internet sitelerini ve sosyal medya hesaplarını kapsayan bir talep.

Yetkililerine göre, ‘yayımlanan tek taraflı skor haberleri, pek çok çocuğun spora devam etme konusunda hevesini kırabiliyor.’ Ancak aileler ve takım çalıştırıcıları, federasyonun U7 ve U11 müsabakalarını kapsayan bu kararını eleştirdi. Onlara göre, çocuklar bu sonuçları görüp kendileriyle gurur duyuyor.

Oğlu Horley Town Allstars U9 takımı için oynayan Surrey’li Mike Wood, kararı bir “hayal kırıklığı” olarak yorumlayanlardan. Wood, “gazetelerde yapılan haberlerin, kaybeden takımı aşağılamaktan ziyade kazanan takımdaki oyuncuların özgüvenini yükselttiği” kanısında.

Kupa organizasyonlarında kimin kazandığı gazetelerde yayımlanabilmekte ancak alakalı skorlar ve golleri kimin attığı bilgisi artık paylaşılamayacak.

Merstham Mustangs takımı antrenörü Paul Slaney de kararı eleştiriyor. Ona göre yerel gazeteleri The Surrey Mirror, “kazansalar da kaybetseler de takım için oldukça önemli.” Takımındaki oyuncuların, gazeteye çıkmayı başarıp kendileriyle gururlanmalarını da faydalı görüyor. Slaney, “takımının hiç maç kazanamadığı sezonlarda bile gazetenin onlara destek verdiğini ve bunun gelişimlerinde en önemli etken” olduğuna da dikkat çekiyor.

Tüm gelen tepkilere rağmen, bu kural geçerliliğini sürdürecek ancak şimdilik, aksi bir durumda verilecek ceza belli değil. Federasyon sözcüsü bu durumu şöyle açıklıyor: “Çocuklar seviyesinde oynanan futbolun, eğlenceli ve pozitif bir çevrede sürmesi için elimizden geleni yapacağız. Genç sporcuların uzun vadeli gelişimlerini desteklemek amacıyla, daha az skor odaklı, çocukları ve oyunu merkeze alan bir sistem yaratma arzusundayız.”

Yorum ( 0 )