Ülker Çocuklar İçin Futbol

Birleşik Devletler Futbol Federasyonu, beyin sarsıntısı yaşanan vakaları ve sarsıntının yaşanma olasılığını gerekçe göstererek, 10 yaş altındaki futbolcuların kafa vurmasını yasakladığını açıkladı.

Federasyonun kararı, 2010 yılında 50 bin lise öğrencisi futbolcuda beyin sarsıntısı tespit edilmesi üzerine açılan bir dava sonucunda geldi. Bu sayının; beyzbol, basketbol, softbol ve güreşte yaşananların toplamından daha fazla olduğu söyleniyor.

50 bin olan beyin sarsıntısı sayısının azaltılması yolunda 10 yaş altındaki çocukların topa kafa vuruşu yapmasının yasaklanmasının yanı sıra, 11-13 yaşındaki çocuklar için de antrenmanlarda kafa vuruşu sınırı getirilecek.

Konuyla ilgili bir diğer yenilikse oyuncu değişiklikleri konusunda yapılacak. Uluslararası kurallar gereği şu anda sadece üç oyuncu değişikliği yapılabilen gençler maçlarına ‘geçici değişiklik’ modeli getirilecek. Buna göre, sakatlık yaşayan bir sporcu sağlık testinden geçerken, yerine geçici olarak bir başka oyuncu sahaya sürülebilecek.

Tüm bu yenilikler, milli takımdan, MLS ekiplerinin altyapılarına kadar birçok seviyeyi etkileyecek. Ancak federasyona bağlı olmayan takımlar için kural değil, yalnızca öneri anlamı taşıyacak.