Ülker Çocuklar İçin Futbol

Kuşadası’nda süren Elit Futbol Köyü’nde ikinci gün verilen eğitimlerden biri de kalecilikle ilgiliydi.

Her sabah olduğu gibi erkenden sahanın yolunu tutan kızlar, beş dakikalık serbest ısınma ile çalışmalarına başladı. Ardından iki gruba ayrılan kızlar, eğitsel bir oyun olan kapak çevirmede hünerlerini sergiledi.

Koordinasyon çalışması ile devam eden antrenmanda kızlar yine pür dikkat hocalarını dinledi, onların istediklerini yapmaya gayret gösterdi. Hemen sonrasında savunma çalışması yapıldı. Bire bir ve ikiye iki yapılan savunma çalışmalarında amaç, futbolun temel prensiplerinden olan savunmanın oyuncuların zihinlerinde iyice yer etmesiydi.

Kaleci adayları uzun yıllar Kayserispor, Konyaspor ve Ankaragücü gibi köklü kulüplerin ve Milli Takım’ın kalesini korumuş olan kaleci antrenörü Özden Öngün ile ayrı bir çalıştırma gerçekleştirdi.

Özden Hoca kızlara detaylı bir eğitim verdi, ‘’Top sizin bir parçanızmış gibi hareket edin. Bunu hiç unutmayın. Ayrıca eliniz her zaman vücudunuzdan daha önce davranmalı. Gözünüz hep topta, asla toptan ayrılmayacak.’’ gibi tavsiyelerde bulundu. Dünya’nın en iyi kalecilerinin en iyi yer tutan kaleciler olduğunu da ekledi.

‘’Kalecilik atlamak değil, yer tutmadır temelde. Bakın Neuer ve Muslera gibi kalecilere. Başarılarının sırrı her an konsantre olmak ve iyi yer tutmakta.’’

Beşe beş ve 2-1-2 düzeninde oynanan mini maçlar ile antrenman sona erdi.