Ülker Çocuklar İçin Futbol

Türkiye Futbol Federasyonu ile Ülker’in ortaklaşa düzenlediği Elit Futbol Köyü’nde artık sona yaklaşılırken, sözü bu kez kaleci antrenörlerinden Erol Arslan ve antrenörlerden Adem Tandoğan’a bıraktık.

Erol hocam, Milli Takımlar Kaleci Departmanı’nın başında olan Alper Boğuşlu da buradaydı ve beraber çalıştınız. Tam sekiz kaleci var burada, sizden kampla ilgili genel bir değerlendirme alabilir miyiz?

Erol Arslan (Milli Takımlar Kaleci Departmanı Gönüllü Kaleci Antrenörü): Madem Alper hocadan bahsettik, onun sürekli kullandığı bir sözle başlayalım. ‘’Asıl yetim anadan babadan değil, ilim ve ahlaktan yoksun olandır.’’  Alper hoca bunu neden söylüyor açıklayayım: Bizim burada ilk amacımız ahlaklı sporcu yetiştirmek, gerisi zaten gelir. Onların iyi birer birey olarak spora katkı vermesini amaçlıyoruz, hedefimiz bu yönde. En çok üzerinde durduğumuz nokta performans-karakter örtüşmesi meselesi.

Kalecilerin çalışmalarından gayet memnunum. Hepsi elbette aynı seviyede değil, tıpkı beş parmağın beşinin aynı olmadığı gibi. Farklı koşullardan buraya gelmişler ve hepsinin kapasitesi farklı. Ancak hepsi çok çalışıyor ve dinlediklerini sahada olabildiğince uyguluyor. Biz de hepsine eşit muamelede bulunuyor ve kimseyi birbirinden ayırmıyoruz. Son tahlilde, gelecekte aralarındaki farkı belirleyen yine yetenek ve kapasiteleri olacaktır.

Kampın başında bir sunum yaptınız, ardından antrenmanları ve maçları kamerayla kayıt altına alıyorsunuz. Bunları yapmaktaki amacınızı açıklar mısınız bizlere?

Erol Arslan: Kampın ilk günü Alper Boğuşlu, kaleci adaylarına departmanın hazırladığı detaylı bir sunum yaptı. Ardından oyuncuların kişisel ölçümlerini yaptık. Bu ölçümler kilo, boy, vücut kitle endeksi gibi herkesin bildiği veriler dışında deri kalınlığı, kulaç uzunluğu ve oturma yüksekliği gibi daha spesifik konuları da kapsıyor. Ölçümleri yaptıktan sonra oyuncuları takibe alıyoruz, gelişimlerini izliyoruz.

Her antrenmanda iki veya dört kaleciyle çalışıyorum. Antrenmanlarını kamerayla kaydedip daha sonra çektiklerimi –her oyuncuyu çalıştırdığım kısmı ayırıp- bilgisayara yüklüyorum. Oyuncuların tüm bilgileri bende ve sistemde mevcut. Bunları oyunculara ve kulüplerdeki antrenörlerine de yolluyoruz. Amacımız da oyuncunun yaptıklarını görüp kendisini değerlendirmesi, hatalarını görmesi. Maçları kaydederek maç içi performanslarını da ölçüyoruz.

IMG_0525

Şimdi de yanımızda TFF Sakarya Bölge Baş Antrenörü ve Genç Milli Takımlar Antrenörü Adem Tandoğan var. Hocam, kamp genel anlamda nasıl geçiyor? Oyuncu grubundan memnun musunuz?

Adem Tandoğan: Kamp gayet güzel ve verimli geçiyor. Oyuncularla tanışıp kaynaştık. Bunlar zaten seçilmiş oyuncular ve memnun değiliz demek zaten mümkün değil. Hepsi bizim için çok değerli. İnşallah aralarından gelecekte milli takımlar oyuncu havuzunda yer alacak sporcular çıkacaktır. Ayrıca bu kampın dışında kalıp yine de ileride milli takımlarda oynayacak yetenekte birden çok oyuncu olduğuna da inanıyorum.

Kaç yıldır bu projenin bir parçasısınız? Ülker Elit Futbol Köyü, milli takımlar açısından ne anlama geliyor?

Adem Tandoğan: 2011’den bu yana TFF, son iki yıldır ise Ülker Futbol Köyü bünyesinde çalışıyorum. Sinop’taki iki futbol köyünde koordinatörlük yaptım, daha sonrasında Riva ve şimdi de buradayım.

Kesinlikle çok başarılı bir proje. Bir yıl sonra bu oyuncu grubu U14 bölge karmalarında yer alacaklar. Ardından bölgeler arası karmalar ve nihayet milli takım. Bölgeler arası karmaları, milli takımlar bünyesinden antrenörler izleyerek oyuncuları seçecekler. Bu proje sayesinde çalışmalarımızda adeta bir yıl önden gidiyoruz. Ülker Elit Futbol Köyü, bölge karmaları açısından hazırlık anlamı taşıyor.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Adem Tandoğan: Ülker’in çocuklar için hazırladığı malzemeler çok kaliteli ve hem nicelik hem nitelik olarak, çalışmalar için yeterli seviyede. Projede emeği geçen herkese içten bir şekilde teşekkür ediyorum. Bu çocuklar bizim çiçeklerimiz. Bize düşen bu çiçekleri sulayıp en iyi şekilde yetiştirmek.