Ülker Çocuklar İçin Futbol

 

Futbola olan ilgisini A takım düzeyinde artıran Çin, altyapıda da yenileniyor.

Eski Liverpool ve İngiltere Milli Takımı oyuncularından Mark Wright, Çin’deki çocuk futbolcuların yol göstericisi olacak.

Wright, şirketiyle birlikte ülke genelinde geçerli olacak yeni bir altyapı modeli ortaya koymayı planlıyor. Yapılan açıklamaya göre, ülke çocukları için futbol okulları ve yine futbol ağırlıklı yaz kampları sürecin ilk basamağı.

Pilot uygulamanın bu yaz Şangay’da başlayacağı proje kapsamında, içlerinde eski Premier Lig yıldızlarının da olduğu büyük bir ekip, Şangay’ın iki bölgesindeki 400 farklı okulda eğitim verecek.

Futbola olan ilgiyi artırmak adına, Premier Lig yıldızlarının 80 bin kişilik Şangay Stadyumu’nda maça çıkması da planlanan projeler arasında gösteriliyor.

Çin Hükümeti tarafından da desteklenen işbirliğinin başrollerinden Wright, konuyla ilgili olarak çok heyecanlı olduğunu söylerken, “Bu anlaşmayla, uzun bir yolculuğun ilk adımını attık. Koçluk-mentörlük anlaşmamız sonucu, binlerce okul ve on binlerce çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

1991 yılında Derby County’den savunmacılar arasında dönemin rekor miktarıyla Liverpool’a transfer olan Mark Wright, emekli olana kadar kulüple 160 maça çıkmış, 45 kez de milli takım formasını terletmişti.