Ülker Çocuklar İçin Futbol

TFF ile Ülker ortaklığında devam eden İstanbul U-13 Ligi’nde son dönemece girildi.

İstanbul’un Adalar haricindeki tüm ilçelerinde devam eden organizasyonda, Üsküdar bölgesinde sondan bir önceki maçlara, Boğaziçi Köprüsü’nün hemen aşağısındaki Beylerbeyi Stadı ev sahipliği yaptı.

Ancak programdaki beş maçtan yalnızca üçü oynanabildi zira ilçedeki diğer turnuvaların yoğunluğu ve sınavlar, ortaokul çağındaki öğrencileri tatlı bir yoğunluğa sokmuştu.

Beylerbeyi Stadı’nda benzer bir yoğunluğu yaşayan diğer kişiyse, U-13 Ligi Üsküdar Sorumlusu Bekir Kavas’tı. Maçlar sırasındaki sohbetimizde, Ülker’in ‘harika’ bir işe imza attığını vurgulayan Kavas, artık çocukların futbol oynayacak yer bulamadığından yakındı.

“Küçük şehirlerde hala sokak araları, arsalar bulmak mümkün ama İstanbul’da imkansız… Mahalle dokusu kayboldu. O sebeple düzenlenen lig çok daha değerli. Çocuklar toplanıp bir halı sahaya gitse para vermek durumunda. Burada para vermeden, hem de düzenli şekilde oynama şansları var” ifadelerini kullanan Bekir Hoca, organizasyonun en zor kısmının artık geride kaldığını da ekledi.

“Sene içerisinde bazı saha sorunları ve okullardaki ders saatleri açısından problemler yaşadık. Saatleri düzenlemek kolay olmadı” diye ifade ettiği bölüm, bahsettiği zorlukların başında geliyor. Ama artık düzen oturmuş durumda. Liglerde sona da gelindi…

Peki sırada ne var? Lig maçları noktalandıktan sonra tüm takımlardan oyuncular seçilerek bir ilçe karması oluşturulacak. 38 ilçenin tümü takımlarını belirledikten sonraysa Riva’daki büyük finale kadar şenlik havası sürecek. Tıpkı U-13 Ligi’nin çocuklara olan katkıları gibi…

Bu ligde lisanssız oyuncuya yer verildiğini söyleyen Bekir Kavas, birkaç oyuncuyu çevre kulüplere önerdiklerini ve belki de onlara yeni bir kariyer yolu açıldığını da ekliyor.

Tüm bu söylenenler arasından bir cümleyse her şeyi özetler nitelikte: “Çocuklar ligde sonuncu olsalar bile buraya gelmeyi çok istiyor. Bu ligden, futboldan zevk alıyorlar.”

Önemli olan da zaten bu değil mi?