Ülker Çocuklar İçin Futbol

TFF ve Ülker’in spor akademilerinde eğitim alan üniversiteliler ile ilkokul öğrencilerini buluşturduğu Üniversite-Okul projesi, şenliklerle sona eriyor!

Türkiye’den 21 üniversitenin dahil olduğu projenin eğitim kısmında Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu öğrencileri görev yaptı. Toplam 21 koordinatör ve 420 stajyer antrenör, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından verilen ‘grassroots’ eğitimi sonrasında göreve başlamıştı.

Eğitim esnasında genç futbolcu adaylarının programında; temel hareketler, esneklik, topa yatkınlık, koordinasyon ve futbol temel teknik dersleri vardı. Eylül ayından beri süren projede artık sona gelindi… Şimdi sıra kapanış şenliklerinde!

3 Mayıs tarihinde başlayan ve proje kapsamında yer alan tüm şehirlerde yapılacak olan şenliklerde sporcular için birbirinden eğlenceli etkinlikler hazırlanmış durumda. Genç futbolcular, şenliklerin bir bölümünde özel hazırlanmış parkurlarda yeteneklerini sergilerken, bir bölümünde ise yaşıtlarıyla keyifli maçlar yapıyor.

Kocaeli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Nihan Su, projenin 21 koordinatöründen biri. Su, aynı zamanda, Ülker ve TFF’nin ortak girişimi olan Futbol Köyleri’nde de görev almış, UEFA A Lisansı sahibi bir antrenör. “Çocukların iyi bir spor kültürüne sahip olması en büyük dileğimizdi ve 6-10 yaş arasında büyük bir boşluk vardı” diyen Su, bu boşluğun artık giderildiğini düşünüyor.

Üniversite-Okul projesinin hem erkek hem de kız öğrencileri kapsamasından duyduğu mutluluğu da dile getiren Nihan Hoca’ya göre proje, antrenörlük deneyimi kazanan üniversite öğrencileri için de büyük bir şans oldu.

“Üniversitemizin öğrencileri, Türkiye Futbol Federasyonu ve Ülker’in birlikte gerçekleştirdiği organizasyonun içinde yer almanın ne kadar önemli olduğunun bilincindeydi. Bu onlara gelecek dönemde farklı kapılar açabilir.”

Üniversite öğrencisi genç antrenörler, Üniversite-Okul Projesi başlamadan hemen önce iki günlük özel bir eğitimden geçtiler. Grassroots Felsefesi, Ülker’le TFF’nin daha önceki futbol projeleri ve Çocuk Koruma Programı konularında eğitildiler. Nihan Hoca, “Bu sayede antrenörlerimiz de çocuklarla aynı dili konuştu, onlara dışarıdaki herhangi bir antrenörün yapacağı şekilde davranılmadı” diyor. Ona göre, ekipteki kadın antrenörlerin fazlalığı da en sevindirici etkenlerden.

Kapanış şenlikleri ise dokuz aylık maratonun bitişine işaret ediyor. Genç futbolcu adayları, geçirdikleri bu eğitici ve keyifli dönemi mutlulukla hatırlayacaklar. Tıpkı diğer 20 bölgede olduğu gibi, Kocaeli’de de kapanış şenlikleri için büyük bir heyecan vardı. “Sporcularımızı merkeze alacak oldukça keyifli bir şenlik programı hazırladık” diyen proje koordinatörüne göre, davet edilen kulüpler de genç ve yetenekli sporcuları burada izleme şansına erişebilir.

Nihan Su, şimdiye kadar yapılan yatırımın faydalarını artık görmeye başladıklarını söylüyor ve ekliyor: “Futbol Köyleri milli takımlarımıza hizmet eden bir proje haline geldi. Ben artık Üniversite-Okul girişimini de çocuklarımız için bunun bir basamağı olarak görüyorum.”