Ülker Çocuklar İçin Futbol

İstanbul’da havanın kapalı olduğu bir sabah… Hava durumu uygulamaları hem o gün hem de haftanın geri kalanı için olumlu haberler vermiyor. Oysa mayıs ayı; güneşli havaları ve sezon finalleriyle özdeşleşmişti.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun Türk futboluna kazandırdığı muhteşem tesislerden biri olan  Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri, bu sefer minik sporcuları konuk etti. U13 İstanbul Okullar Ligi’nin final şenliği için en uygun adres Riva’ydı.

Güne kasvetli ve karanlık başlayan hava, genç sporcuların tesislere adım atmasıyla beraber güneşlenmeye başladı. Yaklaşık 160 futbolcu, antrenörleri, koordinatörleri ve aileleriyle birlikte tesislere geldi.

Turnuva aslında kasım ayında başladı. İstanbul’un Adalar ilçesi dışındaki 38 ilçesinden 380 okul birbiriyle mücadele etti. Bir mücadele vardı ama esas olan kazanmak değildi. Önemli olan öğrencilerin spor yapacak bir organizasyona dahil olmalarıydı. Bu nedenle turnuva bir eğitim öğretim sezonunun tamamına yayıldı. İlk karşılaşmalar tamamlanınca, forma giyen 12.000 öğrenci arasından ilçe karmaları oluşturuldu. Bu ilçeler de belirlenen 8 farklı bölgede birbirleriyle karşılaştı. Bu maçların sonunda bir kez daha yeni karmalar oluşturuldu.

Yaklaşık 7 ay süren organizasyon son gününde; Ataşehir, Avcılar, Bayrampaşa, Üsküdar, Büyükçekmece, Sarıyer, Sultangazi ve Tuzla karmaları Riva’yı şenlik alanına çevirdi.

Final şenliğinde de esas felsefeden ayrı bir düşünce olmadı. Kazanmak ikinci plandaydı. 20’şer futbolcudan oluşan takımlar 25’er devrelik maçlar yaptı. Her okul bir kez sahaya çıktı. Takımlar devre aralarında değişti ve böylece her oyuncu eşit süre aldı. Günün sonunda ise her takıma madalyalar verildi.

Öğrencileri büyük kısmı kendi okullarında da turnuvalara katılmış veya sokak aralarında arkadaşlarıyla top oynamayı alışkanlık edinmişti. Fakat düzenlenen organizasyonun onlar için değişik noktaları vardı. Okul turnuvaları gibi rekabetçi bir ortamla karşılaşmadılar. Sosyal ilişkilerini geliştirebilecekleri bir futbol alanı buldular. İlçe karmaları sayesinde devamlı yeni arkadaşlıklar edindiler. Bir süre önce rakip takımlarda gördükleri öğrenciler, daha sonrasında birbirleriyle takım arkadaşı oldular.

İkinci önemli değişiklik ise, daha önce alışık olmadıkları tesislerde top oynama imkânı buldular. Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde sahalar öğrencilerin futbol oynama hevesini bir üst basamağa taşıdı. da top oynadı. Hayallerini bir adım daha genişlettiler. Selçuk İnan’ın İzlanda’ya attığı unutulmaz golü tesislerin kafeteryasında izledikten sonra, yeşil sahaya bambaşka bir hevesle çıktılar.

Günün sonunda hep beraber yapılan barbekü partisi bütün yorgunluğu atmaya yetti.

Takımlar tesislerden ayrılırken, güneş de yerini yeniden bulutlara bıraktı. Adeta bu özel güne herhangi bir gölge düşmeden şenlik dağıldı ve tesis şimdiden önümüzdeki senenin misafirlerini beklemeye başladı.