Ülker Çocuklar İçin Futbol

Calgary Üniversitesi’ndeki yapılan araştırmalara göre, nöromüsküler ısınma sistemi, sporculardaki sakatlanma oranını yüzde 38 oranına kadar düşürebiliyor.

Araştırmaya göre, futboldaki bu yeni programla birlikte genç oyuncular sporun içinde daha uzun süre kalabilecek ve sağlık bağlantılı harcamalar kısılacak.

Gençlerin yaşadığı toplam sakatlanmaların yüzde 30’u spor kaynaklı olsa bile, British Journal of Sports Medicine dergisinin son sayısında yayımlanan araştırma, bu yeni ısınma tekniğinin söz konusu oranın düşmesine yardımcı olacağını söylüyor.

Araştırmanın ana yazarı Carolyn Emery de bu durumu, “Gösterdiğimiz şey, sağlık harcamaları konusunda belirgin bir değişiklik yapabileceğimiz” ifadesiyle özetliyor. 13 ila 18 yaşındaki erkek ve kadın oyuncular arasında yapılan araştırma sonucu faydası ortaya çıkan bu nöromüsküler ısınma programının uygulanması hâlinde, bir futbol sezonunda 2.7 milyon Dolar’lık kâr elde edilebilecek.

Artık Daha Hazır

Araştırmaya dahil olan isimlerden Emma Schneider’e göre bu yeni sistemle kaslar daha iyi gevşiyor ve hazır hâle geliyor. Yine bu şekilde sporu erken yaşta bırakma oranının azalacağını savunan Schneider, dolaylı olarak kilo problemleri ve depresyon gibi diğer bazı sorunların da bu yolla çözülebileceğini savunuyor.

Nörömüsküler antrenman sisteminin kurucuları, durumla alakalı yeni bir strateji geliştirebilmek için, hâlihazırda içlerinde FIFA’nın da bulunduğu birçok yerel, ulusal ve uluslararası futbol kurumuyla çalışıyor.